Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Okolie a aktivity

    Okolie a aktivity
 
Kostol sv. Martina v Trstenej
 
Mesto Trstená leží v hornej časti Oravskej kotliny v nadmorskej výške 607 m. n. m. v údolí riečky Oravica. Hraničný priechod Trstená - Chyžné je otvorený non stop pre všetky druhy vozidiel. Mesto bolo založené v roku 1371 ako trhové mesto- pravidelný Škapuliarsky jarmok /júl/ a Martinský jarmok /november/. Trstená sa stala významným centrom obchodu a remesiel. Trstenské hrnčiarstvo sa vyznačovalo špecifickými znakmi či už technológie, tvaru, dekorácie. V meste sa nachádza Rímsko- katolícky farský kostol sv. Martina a Františkánsky kostol sv. Juraja. Rímsko-katolícky kostol svätého Martina. Pôvodne gotický kostol bol v r. 1641 renesančne upravený a v r. 1743-1747 bol barokizovaný. Objekt kostola bol počas 2. svetovej vojny ťažko poškodený a v r. 1945 rekonštruovaný, dnes je jeden z najkrajších na Slovensku.
 
              
   
 
Oravská priehrada a Slanický ostrov umenia
 
Oravská priehrada láka turistov svojou rozlohou a jedinečnosťou. Po Oravskej priehrade premáva v letnom období víletná loď, ktorá Vám poskytne nefalšovanú romantiku, prekrásne výhľady a zážitky. Loď premáva okolo vtáčieho ostrova, smerom k Slanickému ostrovu umenia, na sa nachádza kostolík zachovaný zo zatopených dedín. Pri ostrove loď kotví 25 minút, počas ktorích sa môžu realizovať "domáci fotografi" aby si uchovali vo fotoalbumoch tento jedinečný zážitok. Plavba pokračuje priblížením sa k priehradnému múru kde je voda najhlbšia.
 
    
 
        
 
 
Najvyššia socha Krista na Slovensku
 
Najväčšia socha Krista sa nachádza v Kline. Do výšky 9, 5 m sa týči na Grape, odkiaľ pozerá na okolitú krajinu. Spod jeho nôh je krásny výhľad nielen na Klin, ale aj na Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu aj Roháče. Pri dobrom počasí dovidieť až do poľského Zakopaného na vrchu Giewont. Monument na kopci Grapa v nadmorskej výške 686 metrov je vysoký 9, 5 metra, rozpätie rúk má šírku 7 metrov, hmotnosť aj s podstavcom 23 ton. Je zatiaľ treťou kópiou slávnej brazílskej sochy na svete, druhou je 23 m vysoký Kristus Spasiteľ v portugalskom Lisabone.
 
          
 
 
 Meander Park Oravice
 
Oravice Meander Park thermal leží na území regiónu Oravy – Západné Tatry, takmer na hranici s Poľskou republikou , len niekoľko km od Zakopaného. Z hĺbky 1611 m vyviera prírodná termálna voda s blahodárnym účinkom s teplotou 58°C, ktorá sa vlieva do všetkých bazénov v areáli Meander Park thermal o ploche 1545 m2. Termálna voda je vysoko mineralizovaná sodno – vápenato – horečnato - siričitá s vysokým obsahom železa. V areáli sa nachádzajú šatne, reštaurácie, bistro, kaviareň, záhradná kaviareň, veľký športovo – relaxačný bazén, veľký a malý relaxačný bazén, ochladzovací bazén, masážna miestnosť. Bazény sú vybavené vodnými atrakciami ako sú umelé vlny, plavecká časť, perličkové sedadlá, perličkové lavice, gejzír, vodný hríb, chŕliče, masážne trysky Súčasťou vybavenia aquaparku sú lehátka.
 
        
 
       
 
 
 Františkova huta
 
Františkova huta (Hámor) je technická pamiatka na Slovenská . Nachádza sa v katastrálnom území obce Nižná , v doline Studeného potoka, cca 2 km od obce Podbiel , ktorá je od roku 2009 jej majiteľom. Jedná sa o zrúcaninu továrenské haly bývalej železiarne z roku 1836. Františkova huta si dodnes zachovala svoj pôvodný vzhľad. Objekt hute je veľmi zaujímavo architektonicky koncipovaný. Môžeme tu obdivovať klasticstní časti fasády, jej mohutné piliere a rímsy, vysokú pec, prívodný a odpadový kanál, hamr aj haldu železnej rudy za budovou.
 
       
 
 
 Oravský hrad
 
Jednou z najväčších dominánt oravského kraja je bezpochýb Oravský hrad, ktorý sa týči na skalnatom vrchu nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Bol župným hradom a sídlom oravského panstva, ku ktorému patrila takmer celá Orava. Dnes hradný areál tvorí pozoruhodný komplex dolného, stredného a horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Návštevníkov zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V najstarších priestoroch horného hradu je inštalovaná archeologická expozícia. Prírodovedná expozícia umiestnená na dolných poschodiach v strednom hrade a na hornom poschodí stredného hradu sa nachádza etnografická expozícia. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodné zariadenie. Prehliadky hradu patria vďaka viacerým krátkym predstaveniam medzi najživšie na Slovensku.
 
        
        
 
 
Sivý vrch - Roháče
 
Sivý vrch je jeden z najvyšších vrcholov v západnom okraji Západných Tatier a nájdeme ho  necelých 30 km východne od Dolného Kubína. Vrchol sa týči do výšky 1805 m a je turisticky navštevovaný vďaka dobre umiestneným turistickým trasám, ktoré vedú až na vrchol. Sivý vrch bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu pre geomorfologické veľkosti vrcholu a vzácnu vápencovú vegetáciu vyskytujúcu sa na tomto unikátnom vrchole. Scenériu bizarných skalných útvarov dopĺňa originálna kvetena. Sivý vrch je považovaný za jeden z najkrajších na Slovensku a je národnou prírodnou rezerváciou.
 
       
 
 
 Skanzen Zuberec
 
Skanzen Zuberec nájdeme v prekrásnom prostredí Brestovej a jedná sa o múzeum oravskej obce. Nájdete tu prekrásny drevený kostolík pochádzajúci zo 16. storočia. Ďalej tu môžete vidieť drevenice, historický drevený mlyn a pílu. Nachádza sa tu mnoho rolnícko-remeselníckych domčekov. Múzeum je celoročne otvorené a návštevníkov ponúka mnohé možnosti zábavy ako ukážky dobovej hudby alebo večerné expozície. Pri skanzene nájdete aj zooexpoziciu. Vráťte sa nachvíľku do minulosti, keď bol život úplne spätý s prírodou.
 
        
 
        
 
                       
Ťatliakova chata a jazero
 
Ak ste navštívili, alebo sa iba chystáte navštíviť, Roháče určite si nenecháte ujsť prechádzku na bývalú Ťatliakovu chatu a k Ťatliakovmu jazeru. Trasu začneme na parkovisku v Roháčskej doline, po asfaltovej ceste okolo poľany Adamcuľa až k bývalej Ťatliakovej chate. V chate sa nachádza bufetík, kde si môžete zajesť sladučké palacinky alebo vynikajúci langošík. Kúsoček za chatou môžeme obdivovať krásu  jazera, ktoré je v 1563 m n. m. a má rozlohu 2,22 ha. Skutočne panenská príroda očarí každú dušičku.
 
        
 
       Lyžiarske strediská - Roháče Spálená
 
Lyžiarsky areál sa nachádza v prekrásnom prostredí Západných Tatier. Je vzdialené 17 km od obce Oravský Biely Potok. Je to jedno z najnavštevovanejších lyžiarskych stredísk na Slovensku.
 
   
 
   
 
 
TOPlist